pondělí 4. března 2019

S Jaromírem Tlustým o zámeckých zahradnících a jejich mecenáších / sobota 2.3.2019

   V sobotu 2. března 2019 jsme mohli v salónku bývalého hotelu Grand vyslechnout vyprávění Jaromíra Tlustého (správce zámku Pátek nad Ohří) o zámeckých zahradnících a jejich mecenáších v 19. století z přednáškového cyklu Neznámé zahrady – neznámé osudy.
   Počátek přednášky byl věnován tomu, co se událo v devatenáctém století v zahradnické profesi. Byly tehdy objeveny nové druhy rostlin. Do Evropy se dostaly ve velkém množství cizokrajné květiny a stromy. Současně však došlo k znovuobnovení pěstování některých evropských druhů, jenž byly v minulosti zapomenuty. Přišlo se na to, jak se starat o exotické rostliny. Neustal však zájem o pěstění tuzemských druhů. Započaly se do praxe zavádět nové technologie a objevy (např. kovové konstrukce skleníků, principy jejich vytápění). Začaly vznikat zahradnické společnosti a vydávat zahradnická periodika. Někteří majitelé zpřístupnili své zahrady veřejnosti.
   Poté nám přednášející přiblížil povolání zahradníka. Ten byl v té době většinou současně i botanikem. Některý měl i vysokoškolské vzdělání. Také mnoho botaniků se zabývalo zahradnickými činnostmi. Profese zahradníka byla považována za vážené, ctěné a dobře honorované povolání. O zahradníky pocházejících z Čech a Moravy byl zájem i ve světě.
   Za nejlepšího z nich byl považován ten zámecký. Byl to zahradník šlechtického sídla, což znamená, že výkon jeho povolání nemusel být vůbec spjat se zámkem, ale mohl svoji činnost vykonávat v zahradě šlechticova městského paláce či vily nebo v parku obklopujícím hrobku aristokratického rodu. Jména některých máme zachována již ze 17. století. U významných sídel se poté někdy dochovala jejich posloupnost od 18. století až do 50. let 20. století. Často se jednalo o příslušníky jedno rodu, v němž se řemeslo dědilo z otce na syna. Jako příklad uvedl pan Tlustý rodiny Skalníků (u Lobkoviců) a Šerhantů (u premonstrátů). Na sklonku 19. století se z nich mnohdy stávali tzv. obchodní zahradníci.
   Jejich kariéra započala vyučením, které zpravidla trvalo tři roky. Poté následovala tovaryšská léta, kdy jako zahradnický příručí (pomocník) cestovali za poznáním po Evropě, kde pracovali za byt a stravu několik měsíců až rok v zahradách, které byly někdy veřejnosti nepřístupné. Po získání potřebné praxe se z nich stávali samostatní zahradníci. Ti měli za plat a byt na starost určitou část zahrady. Z nich byl vybírán vrchní zahradník, který mnohdy doživotně odpovídal za celou zahradu. Ti nejlepší poté dosáhli hodnosti ředitele (inspektora zahrad), který úřadoval v rezidenčním sídle zaměstnavatele. Měl na starost k němu náležející (nejprestižnější) zahradu a dohled nad ostatními zahradami majitele panství.
   Zámečtí zahradníci se dělili podle dosažené šlechtické hodnosti majitele zahrady (např. hraběcí). Zvláštní skupinu tvořili tzv. dvorští zahradníci. Toto označení náleželo těm, kteří pracovali pro c. k. dvorní zahrady (Praha, Zákupy) nebo arcibiskupské zahrady (Kroměříž) či zahrady knížecích rodů. V místě svého působení byli často činní v tamní samosprávě, v zájmových spolcích, v zahradnických a botanických společnostech a podíleli se na veřejném a kulturním životě.
   Zámecká zahrada byla nedílnou součástí šlechtického sídla. Tvořila většinou se zámkem jeden celek. Skládala se mnohdy z několika částí – květinové záhony, park, zeleninová zahrádka, skleníky či pařníky. Její majitelé měli často rozsáhlé sbírky rostlin, které se řadily po bok sbírek obrazů, zbraní či mincí a byly na evropské úrovni. Na jejich pořízení stejně jako na zavádění nových technologických postupů vynakládaly značné finanční prostředky. Podle jejich zájmů vznikaly specializované zámecké zahrady, které se zaměřovaly na pěstění či šlechtění některých rostlinných druhů (orchideje, mečíky), alpinia nebo i celé botanické zahrady.
   Nové exempláře rostlin se získávaly prostřednictvím vědeckých, sběratelských nebo šlechtických výprav, nákupem u nově vznikajících zahradnických závodů či koupí / výměnou mezi zahradami. V tom měly také zprostředkující úlohu postupně zakládané zahradnické společnosti (Londýn, Berlín, Drážďany, Paříž, Vídeň atd.). U nás vznikla Česká společnost pro zvelebování zahradnictví v Praze, která byla založena v r. 1842 zemskými a pražskými vyššími úředníky. S finančním přispěním Kamila knížete Rohana byla r. 1845 vybudována na Novém Městě pražském (Na Slupi) spolková zahrada, z níž je dnes Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Společnosti pořádaly také zahradnické výstavy. Majitelé zámeckých zahrad vystavovali také na pražské Jubilejní výstavě (1891) nebo na zahradnické výstavě ve Vídni, jenž byla součástí tamní Jubilejní výstavy v r. 1898.
   Na závěr přednášky jsme se mohli seznámit s osudy několika významných zahradníků a jejich šlechtických mecenášů. S naším regionem byl spjatý první z nich, Jan Prokop Mayer, jehož život spadal ještě do 18. století. Tento smečenský rodák se s podporou hraběte Martinice vyučil ve Smečně a Praze. Později působil ve službách würzburgského biskupa – knížete Adama Fridricha hraběte ze Seinsheimu. Zasloužil se novou podobu dvorních zahrad. Je autorem třísvazkového díla Pomona Franconica z let 1776 až 1780. Dále se jsme mohli seznámit s dvorním zahradníkem císaře Ferdinanda I. Dobrotivého Bedřichem Petrzikowskym, zahradníkem jeho synovce císaře Maxmiliána I. Mexického na zámku Miramare (Itálie) Antonem Jellinkem, zahradníkem Schwarzenberků v Třeboni Janem Topkou, jeho kolegou u Thunů v Děčíně Franzem Josstem ml. a mnoha dalšími. Byli nám představeni také jejich šlechtičtí zaměstnavatelé, mezi něž se řadil třeba hrabě Jan Nepomuk z Harrachu, předseda vídeňské zahradnické společnosti, kníže Kamil Rohan, pán na Sychrově, nebo sběratel orchidejí baron Theodor Hrubý z Jelení či pomolog Jan Křtitel sv. p. Lexa z Aehrenthalu.
   Poté již byl vyhrazen čas na dotazy posluchačů a nám nezbylo, než závěrem poděkovat panu Tlustému za zajímavé povídání a těšit se, že k nám opět v budoucnu někdy zavítá s další přednáškou o zámeckých zahradách. Nenecháme si také ujít připravovanou knihu o zámeckých zahradnících, na které se podílí.
(Pavel Zděnovec)

Žádné komentáře:

Okomentovat